5Q0sCPuhxd8YEPih-Z0D
top of page
93095.jpg

WORK AND TRAVEL

WORK AND TRAVEL NEDİR?


Amerika Dışişleri Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlar tarafından düzenlenen bir kültürel değişim programıdır.
50 yıldan fazladır dünyanın birçok ülkesinde üniversite öğrencileri Amerika da yaz tatillerini çalışarak değerlendirmektedirler.
Programın temel amacı üniversiteli gençlere Amerika da basit işlerde çalışarak yaşamlarını yürütecek kazancı elde ederek Amerikayı görme gezme Amerikan iş ve yaşam kültürünü yakından deneyimleme fırsatı sunmaktadır.

Kimler Başvurabilir?
4 yıllık üniversitelerde okuyan tüm üniversite öğrencileri 
Yüksek lisans tam zamanlı ders aşamasında olan öğrenciler
18-28 yaşları arasında orta düzey İngilizce konuşabilen Türk ve yabancı uyruklu not ortalaması 2 veya ustu olan tüm öğrenciler...

 

Binlerce Öğrenci Neden Work and Travel a Katılıyor?
Sadece üniversite öğrencisi iken katılabileceğiniz bu programa her yaz üst üste giden birçok üniversite öğrencimiz var. Her yaz Amerika ya gitmek için o kadar çok sebep var ki Amerika da geçireceğiniz 2,5 - 4 ay İngilizcenizi doğal ortamlarda ilerlemesini sağlayacak.


Yıllarca üniversite sınavlarına hazırlık vs derken gerçek hayattan uzak sadece ders ve okul çevresinde yaşamış çoğu genç gibi ilk ciddi iş deneyiminizi yaşayacaksınız. Son derece profesyonel bir biçimde üstelik Amerika da çalışma deneyimi edineceksiniz.
Birçok ülkeden yeni arkadaşlar edineceksiniz. Kendinize dışarıdan bakacak ve gelecekle ilgili planlarınıza belki yurt dışı seçeneklerini de araştırıp ekleyeceksiniz. Atlantik ötesine seyahat etmek uluslararası havaalanlarında işlem yapmak dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak. Amerika da günlük yaşantınızı her boyutuyla yürütmek çıkabilecek ufak tefek sorunları çözmek İngilizcenizi kullanarak iş ve sosyal ortamda iletişim kurmak paranızı korumak ve harcamalarınızı yönetmek iş ve kişisel ilişkilerinizi yönetmek seyahat planınızı yapmak çalışırken sabretmeyi öğrenmek eğlenirken doğru yerde doğru insanlarla eğlenmeyi başarmak ve tüm bunları yaşayarak bir şeyleri başarı ile tamamlamış olmak… Bütün bunları yaptıktan sonra döndüğünüzde aynı siz olmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Ne Tür İşlerde Çalışacağım?
Otellerde Fast food restoranları eğlence parkları perakende satış mağazaları marketler satış standları yazlık kamp alanları doğal parklarda; garson komi mutfak yardımcısı aşçı barmen satış elemanı bilet görevlisi depo görevlisi kat görevlisi oda sorumlusu çamaşırhane görevlisi  gibi işlerde ve dilerseniz su parklarında yada otellerde cankurtaran yada havuz görevlisi olarak çalışabilirsiniz .

Hangi Ülkelerde Çalışabilirim?
Başta Maryland New York Virginia New Jersey olmak üzere birçok farklı eyalette genellikle turistik bölgelerin sezonluk işlerinde çalışabilirsiniz .

Nerede Konaklayacağım?
Konaklamanız genellikle işverenler ve DS sponsorunuz tarafından organize edilmekle birlikte sizin de ayarlayabileceğiniz apartman dairesi motel yurt veya iş yerine ait birimler olabilir. Haftalık ücretleri farklı olmakla birlikte genellikle haftalık 50-125 USD arası olmaktadır. Is seçiminizi yaparken konaklama isteklerinizi de göz önünde bulundurunuz. 

Kazancım Geçinmeme Yetecek mi?
Genellikle saat ücretiniz 7,5 -13 USD arası olacak kazancınızla haftada 32-40 saat arası çalışarak kendi temel giderlerinizi karşılayacaksınız. Fazla mesai yaptığınızda saatlik ücretiniz bazı eyaletlerde 1.5 katına çıkacaktır. Kazancınız yaşamınıza gezmenize alışveriş yapmanıza yetmekte bazen para biriktirme olanağınız bile olmaktadır.

Çalışma Süremin Sonunda Ne Kadar Gezebilirim?
Vizeniz çalışma sürenizle sınırlıdır ancak programa katılan öğrenciler vize süreleri dolduktan sonra 30 gün ABD de turist olarak kalma hakkına sahiplerdir .

Gittikten Sonra Benimle İlgilenilecek mi?
ABD ye varıştan sonra acil durumlarda hem sponsorunuzun hem de ANGE Yurt Dışı Eğitime 24 saat ulaşabileceğiniz telefon numaraları tarafınıza bildirilecek. Ayrıca ANGE YURT DIŞI EĞİTİM oryantasyon toplantıları sayesinde yaşanabilmesi muhtemel küçük aksiliklerle nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda bilgilendirileceksiniz.

Neden Work and Travel?
Çünkü üniversiteli bir gençsiniz. Sadece üniversite öğrencilerine açık olan bu programa mezun olduktan sonra katılmanız olanaksız o yüzden şimdi tam zamanı .Ancak sorunun asıl cevabını programa katılanlardan öğrenebilirsiniz. Biz sadece WAT size ne kattı? diye sorduk işte cevaplar; 

S.Omer.G. İstanbul Üniversitesi
WAT ciddi anlamda hem düşüncemde hem de hayatımda büyük değişimlere neden oldu. Neler yapabileceğimin farkına vardım WAT hayatımın en doğru şeylerinden biriydi.

Hakan C. Gazi Üniversitesi 
Rüyalarıma giren Amerika hayalimi gerçekleştirdim İngilizcem mutlak surette gelişti. Kendi ayakları üzerinde durmanın ne anlama geldiğini artık biliyorum. Kendime güvenimin biraz daha arttığını fark ettim ve önümüzdeki yaz tekrar gitmeyi planlıyorum.

Vural Kaan H. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi 
WAT hayatıma inanılmaz anılar ve deneyim kattı. Şu anda aslında bazı şeylerin görünenden çok daha farklı olabileceğini biliyorum.

 

Ümit K. Ankara Üniversitesi
İlk iş deneyimimi yurt dışında Amerika gibi uzak bir ülkede kazandım. Ayrıca çok zor bir isim vardı. Bunun bana kattığı artıları saymakla bitiremem. Sadece diyebilirim ki her üniversite öğrencisinin tatması gereken bir duygu. 

Birce A. Çankaya Üniversitesi
İnsanın kendi parasını kazanması başka bir ülkede tek basına 3,5 ay yasaması sorunlarını tek başına halledebilmesinin verdiği keyif kesinlikle tarifsiz.

Program Ücreti
Work and Travel program ücretleri başvuru zamanınıza göre değişiklik gösterir. Ücret ve diğer harcamalarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Program Ücretlerine Ne Dahil?
Amerika dan alacağınız servisler
DS - 2019 formu 
Sağlık ve kaza sigortası 
İş garantisi 
SEVIS başvuru desteği 
SSN başvuru desteği 
Sponsor kurumlarımızca sağlanan 7/24 acil destek hattı 
ANGE Yurt Dışı Eğitimden alacağınız servisler 
Eksiksiz ve doğru biçimde bilgilendirme 
Başvuruların günü gününe takibi 
İş seçiminde danışmanlık 
Vize randevularının ayarlanması 
Vize danışmanlığı
Eğitim Toplantıları 
WAT El kitabı 
Ucuz Uçak bileti için destek 
Kayıt hizmetlerinin Online yürütülmesi 
Job Fairler
ANGE YURT DIŞI EĞİTİM WAT katılım sertifikası 
Vergi iadesi danışmanlığı 
İngilizce Speaking Club 
 
Program Ücreti Dışında Ne Kadar Giderim Olacak?
82,5 TL Pasaport için defter ücreti 
35 USD SEVIS ücreti
160 USD ABD vize ücreti 
Uçak bileti uçulan mesafeye göre farklılık göstermekle beraber ortalama 550-800 +USD arasında olabilmektedir. 
15 TL Yurt dışı çıkış harcı 
En az 800 USD lık cep harçlığı 


Ancak bu ücretlerin hepsi bir kere de ödenmeyeceğinden erken kayıt indiriminden yararlanır ve planlarınızı bütçenize göre yaparsanız ödemeler konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Kesin kayıt için belirlenen ücret pasaport defter harcı ve ABD vizesi için yapılacak olan harcamalar öncelikli harcamalardır. İş yerleştirmesinin tamamlanması ve DS 2019 formunuzun getirilmesi için program ücretinin tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Uçak bileti ve cep harçlığı gibi harcamalar gidişinize yakın bir tarihte yapılacaktır. 

Kesin Kayıt İçin Gerekli Olanlar
ANGE YURT DIŞI EĞİTİM ofisimizden posta yoluyla ya da internet üzerinden kayıt yaptırabilir ve işlemlerinizi takip edebilirsiniz. 
Belirlenen kesin kayıt ücreti 4 adet fotoğraf ANGE YURT DIŞI EĞİTİM Work and Travel başvuru formu ve ANGE YURT DIŞI EĞİTİM Work and Travel sözleşmesi kesin kayıt için yeterli olacaktır.

bottom of page