5Q0sCPuhxd8YEPih-Z0D
top of page
Viyana Ekonomi Üniversitesi Wu Wien.jpg

Viyana Ekonomi Üniversitesi (Wu Wien)

VİYANA EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (WU WIEN)

2003 yilindan öncesinde Avusturya Üniversitelerindeki tüm bölümlerde egitim Lisans ve Yüksek Lisans birlesik olarak (Diplomstudium) verilmekteydi. 2003 yilindan sonra bölümlerin büyük kismi Lisans Egitimi (3 yil) ve Yüksek Lisans Egitimi (2 yil) olarak ayrildi.

ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System): Avrupa Kredi Transfer Sistemi

LISANS BÖLÜMLERI (BACHELORSTUDIUM)

Lisans egitimi 3 yil sürmektedir. Mezuniyet sonrasi ögrenciler direkt olarak Master egitimine baslayabilirler (herhangi bir sinava tabii tutulmaksizin). Türkiyeden yatay gecisle gelen ögrenciler, Türkiyedeki Universitede vermis olduklari dersleri Viyana Ekonomi Üniversitesinde saydirabilirler.

Isletme (Betriebswirtschaft): 180 ECTS, 3 yil. Bu bölümde ögrenciler 1 yillik genel Ekonomi Egitimi almaktadirlar. Son 2 yillik egitimde ögrencilerin alabilecekleri Secmeli Dersler ve Brans dallari mevcut. Ögrencilerin alabilecekleri Secmeli Dersler: Avrupa Hukuku, Bilgisayar Programlama, Ekonometri, Ekonomi Hukuku, Ekonomi Tarihi, Ekonomi Teorisi, Lojik ve Etik, Endüstri Politikalari, Hukuk, Is Hukuku, Kaynak Yönetimi ve Cevre Ekonomisi, Matematiksel Hesaplar, Medya Ekonomisi, Rekabet Politikasi ve Hukuku, Sosyal Politikalar, Sosyal-Ekonomik Arastirmalar, Uluslararasi Isletme ve Gelisim, Vergi Hukuku, Yabanci Dil (Ingilizcem, Fransizca, Ispanyolca, Italyanca, Rusca, Cekce), Yerel Ekonomiler
Ögrencilerin Branslasabilecekleri alanlar:
Accounting
Bilisim Yönetimi
Degisim Yönetimi
Dis Ticaret
Finans
Isletme Kurulumu ve Controlling
Kücük ve Orta Ölcekli Isletmeler
Management (Yönetim)
Management Information Systems
Operations Research
Organizasyon ve Gelisim
Pazarlama
Personel Yönetimi
Publik Management
Reklamcilik ve Marka Yönetimi
Transport ve Lojistik
Turizm Isletmeciligi
Üretim Yönetimi
Uluslararasi Pazarlama

İktisat (Volkswirtschaft und Sozioökonomie): 180 ECTS, 3 yil. Ögrencinin secebilecekleri brans dallari „Isletme" bölümündekilerle aynidir.

Uluslararasi Isletme (Internationale Betriebswirtschaft): 180 ECTS, 3 yil. Ögrencinin secebilecekleri brans dallari „Isletme" bölümündekilerle aynidir.

Ekonomi Enformatigi (Yönetim & Bilisim Sistemleri) (Wirtschaftsinformatik): 180 ECTS, 3 yil. Ögrencinin secebilecekleri brans dallari „Isletme" bölümündekilerle aynidir.

Ekonomi & Hukuk (Wirtschaftsrecht): 180 ECTS, 3 yil. Bu bölümde %50 Ekonomi, %50 Hukuk dersleri okutulmaktadir.

YÜKSEK LİSANS BÖLÜMLER (MASTERSTUDIUM)

Master egitimi 2 yil sürmektedir, mezuniyet sonrasi ögrenciler istemeleri durumunda Doktora egitimine direkt baslayabilirler. Masterden kabul alabilmek icin şuan itibariyle Viyana Ekonomi Üniversitesi ALES Sinav Sonuc Belgesi ISTEMEMEKTEDIR, yani ögrenci sadece Lisans Diplomasiyla Master basvurusu yapabilir. Ancak Master kabullerinde ögrencilere Türkiyedeki Lisans Egitimi ile Avusturyadaki Lisans Egitimi farki gözetilerek alttan (yani Lisans derslerinden) ek 3-5 ders verilme durumu olabilir. Suana kadar 5 dersten fazla verildigi olmamistir.

Ögrencinin Avusturyada sececegi Master Bölümü Türkiyede almis oldugu Lisans egitiminin aynisi veya yakin bir bölümü olmalidir. Mesela Makine mezunu bir ögrenci Isletme bölümünde Master'e kabul edilmemektedir (ögrenci Türkiyede bu alanda Master kabulü almis olsa bile). Asagidaki listede istisnai durumlar icin özel notlar düsülmüstür. Master kabulleriyle alakali lütfen Istanbul büromuzla baglantiya geciniz.

Ekonomi Pedagojisi (Wirtschaftspädagogik): 150 ECTS, 2,5 yil (5 Dönem).

Ticaret Hukuku (Ekonomi Hukuku) (Wirtschaftsrecht): 120 ECTS, 2 yil. Bu bölümün agirlikli derslerini %85 oradaninda HUKUK, %15 oraninda Ekonomi dersleri olusturmaktadir. Mezuniyet sonrasinda Hukuk Master Diplomasi verilmektedir. Bu bölüme sadece HUKUK alaninda Lisans bitirmis ögrenciler basvurabilirler. Ales Belgesi olmadan kabul alınabilmektedir.

Ekonomi Enformatigi (Yönetim & Bilisim Sistemleri) (Wirtschaftsinformatik): Toplamda 47 Haftalik Ders Saatinden olusmaktadir. 1,5 yil (3 Dönem).

2009'dan itibaren baslayacak olan Master Programlari
Finans ve Muhasebe (Finance and Accounting)
Genel Yönetim (General Management)
Bilisim Sistemleri (Ekonomik Bilg.Müh) (Information Systems)
Uluslararasi Yönetim (International Management)
Pazarlama (Marketing)
Supply Chain Management
Ekonomi Bilimleri (Wirtschaftswissenschaften)


DOKTORA BÖLÜMLERI (DOKTORATSTUDIUM)

Doktora Egitimi 3 yil sürmektedir.

Ekonomi ve Sosyal Bilimler (Sozial- und Wirtschaftswissenschaften)

Hukuk & Ekonomi (Ekonomi Hukuku) (Wirtschaftsrecht)

bottom of page