5Q0sCPuhxd8YEPih-Z0D
top of page

Szeged Üniversitesi

-Macaristan’ın 3. büyük şehri Szeged’de yer alan bir araştırma üniversitesidir. Üniversite adını Szeged şehrinden almaktadır.

-Szeged Üniversitesi 1775 yılında şu anda Romanya ülke sınırları içinde yer alan Kaloşvar şehrinde kurulmuştur.

-2003 yılında Szeged Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 300’e girerek eğitim kalitesini bir daha kanıtlamıştır.

-Macaristan ve Orta Avrupa’nın en büyük kütüphanesine sahiptir.

-Macaristan ve Orta Avrupa’nın en iyi Tıp Fakültesi bu üniversitededir.

-Yüksek Öğretim Genel Kurulunun (YÖK) 12.05.2016 tarihli toplantısında yükseköğretime başlanılan yıl ARWU, CWTS, QS, THE, URAP sıralama sisteminde yer alan ilk 1000 yükseköğretim kurumundan alınan diplomaların seviye ve yeterlilik belirleme sistemine tabi tutulmadan denklik işlemlerinin yapılmasına karar verilmiştir. Szeged Üniversitesi dünya sıralama listelerinde yer almaktadır.

Szeged Üniversitesi tarafından sunulan programlar

Tıp Fakültesi; ilk 2 yıl temel tıp eğitimi, 3 yıl klinik çalışmalar ve 1 yıl dönüşümlü stajlar olmak üzere eğitim süresi toplam 6 yıldır. Tıp bölümünde uluslararası eğitim 1984 yılında İngilizce eğitim programı ile başlamıştır. Son 15 yılda dünya çapında bir prestije kavuşan Szeged Üniversitesi, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinden gelen pek çok uluslararası öğrenciye eşsiz eğitim imkanı sunmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi; eğitim süresi 5 yıldır. İlk 2 yıl temel tıp müfredatı dersleri, sonraki yıllarda ise pek çok klinik çalışmaları ve staj programları müfredat içinde yer almaktadır.

Eczacılık Fakültesi; eğitim süresi 5 yıldır. İlk 2 yıl temel tıp müfredatı dersleri, sonraki 3 yıl ise eczacılık konuları ile ilgili dersler verilmektedir.

Programa katılmak isteyen adayların Biyoloji, Kimya ve İngilizce konularında yazılı ve sözlü sınavları geçmeleri gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler, Üniversite’nin anlaşmalı olduğu okulların hazırlık programlarına yönlendirilirler. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, fakültede eğitimlerine devam edebilirler.

Bölüm hazırlık sınıfına sadece İngilizce bilen ve bölüm dersleri (kimya , biyoloji) yetersiz olan öğrenciler alınıyor.

İngilizce ve bölüm dersleri yeterli olan öğrenciler İstanbul’da 9 Nisan ve 25 Haziran tarihlerinde düzenlenen sınavlara katılarak 1. Sınıftan eğitime başlayabilirler.

bottom of page