5Q0sCPuhxd8YEPih-Z0D
top of page

Semmelweis Üniversitesi

-Semmelweis Üniversitesi Tıp Okulu 230 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olan bir kurumdur.

-Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer almakta olan üniversiteyi değişik milletlerden gelen uluslararası öğrenciler fazlasıyla tercih etmektedir.

-Semmelweis üniversitesi mezunları arasında Nobel ödülüne sahip dünyaca ünlü araştırmacılar ve klinisyenler bulunmaktadır.

-Ortalama 1500 uluslararası öğrenci diş hekimliği, eczacılık ve tıp fakültesinde eğitim almaktadır.

-Semmelweis Üniversitesi dünyanın en iyi tıp fakülteleri sıralamasında 250. sırada yer almaktadır.

-Üniversitenin hastanesi 2100 yataklıdır ve ortalama 108 bin hasta kabul edilmektedir. Polikliniklerde ise yılda 1,8 milyon hastaya hizmet verilmektedir.

-Yüksek Öğretim Genel Kurulunun (YÖK) 12/05/2016 tarihli toplantısında yükseköğretime başlanılan yıl ARWU, CWTS, QS, THE, URAP sıralandırma sisteminde yer alan ilk 1000 yüksek öğretim kurumundan alınan diplomaların seviye ve yeterlilik belirleme sistemine tabi tutulmadan denklik işlemlerinin yapılmasına karar verilmiştir. Semmelweis Üniversitesi dünya sıralama listelerinde yer almaktadır.

Semmelweis Üniversitesi’nde Akreditaston:

AB: Macaristan eğitim standartları AB üyesi ülkelerle aynıdır. Tıp, Diş hekimliği, Eczacılık vb. bölümler tamamen akredite edilmiştir. Tüm üye ülkeler eğitim diline bakılmaksızın verilen diplomaları kabul etmek zorundadırlar.

ABD: Semmelweis üniversitesi mezunları USMLE için ABD tarafından akredite edilmiştir.

KANADA: Semmelweis üniversitesi mezunları Kanada tarafından uygulanan MCCEE ve MCCQE sınavları için akredite edilmişlerdir.

Semmelweis üniversitesi İngilizce bölümleri iyi derecede İngilizce bilen öğrenciler için oluşturulmuştur. Hazırlık programları bulunmamaktadır. Tıp 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık programı ise 5 yıl sürmektedir. Beden Eğitimi, Spor Bilimler, Fizyoterapi, Hemşirelik gibi bölümlerde ise eğitim 4 yıl sürmektedir. İngilizce dil bilgisi yetersiz olan öğrencilere yönelik Macaristan da İngilizce hazırlık+bölüm hazırlık eğitimi veren üniversiteleri önermekteyiz.

Semmelweis Üniversitesi Eğitim Ücretleri
Tıp: 9.100 Dolar (Dönemlik)
Diş Hekimliği: 9.100 Dolar (Dönemlik)
Eczacılık: 6.000 Dolar (Dönemlik)
Beden Eğitimi, Fizyoterapi, Hemşirelik: 6200 Euro (Yıllık)

bottom of page