5Q0sCPuhxd8YEPih-Z0D
top of page
Macaristan.jpg

Macaristan Üniversiteleri

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan’daki üniversitelerde eğitim almak için Türkiye’de herhangi bir sınava girme şartı aranmamaktadır. Ancak bazı bölümler için orada hazırlık eğitiminizi aldıktan sonra temel bir giriş sınavı yapılabilir.

Macaristan’da üniversite eğitimiyle, yurtdışında eğitim planı yapmakta olan herkes; yeteneklerine, kariyer hedeflerine, kişisel beklentilerine ve bütçesine en uygun eğitim programını alarak, eğitimlerini yurtdışında sürdürecek, en köklü ve uzman akademik kadroya sahip olan Macaristan üniversitelerinde Avrupa Standartlarındaki kalite de eğitim alacaklardır.

Macaristan’daki üniversitelerin kadrolarında Nobel Ödüllü profesörler, dallarında uzman akademisyenler bulunmaktadır.

Macaristan’da üniversite eğitimi ile öğrenciler dünyadaki önemli üniversiteler ile öğrenci değişim programı çerçevesinde işbirliği içerisinde olunan ve uluslararası şirketlerle de ortak projeler vasıtasıyla bir araya gelen üniversitelerde eğitim göreceklerdir.

Macaristan’ın Avrupa’ya dönük bir yapısının olması, eğitim sisteminin Avrupa ile eşdeğerliği, eğitim kalitesinin yüksekliği ve yaşam maliyetlerinin çok ekonomik olması Macaristan’da üniversite eğitimini cazip hale getirmiştir. Ülkemizdeki özel üniversite fiyatlarıyla kıyaslandığında özellikle Macaristan’da üniversite eğitimi ile öğrenciler gelecekleri için kendileri adına bir fark yaratmış olacaklardır. Eğitim süresi açısından ise Macaristan’da üniversite eğitimi daha kısa süreli olmakla birlikte mezun olduktan sonra öğrenciler doğrudan iş hayatına atılabilme fırsatını da yakalayacaklardır.

Türkiye’de üniversite sınavına girerek istediğiniz bölümü kazanamadıysanız veya üniversitenizden ve bölümünüzden memnun değilseniz, daha iyi bir eğitim hedefiniz varsa Macaristan’da üniversite eğitimi sizler için doğru ve iyi bir tercih olacaktır.

YÖK’ün sıralamasını kabul ettiği kuruluşlar (ARWU, CWTS, QS, THE, URAP) tarafından dünyanın en iyi 1000 üniversiteleri arasında yer aldıkları için, YGS ve LYS sınavlarına girmeden, doğrudan bu Üniversitelere lise diploması ile başvurabilirsiniz.

YÖK tarafından tanınan ve aynı zamanda dünya üniversite sıralama listelerinde ilk 1000’de yer alan üniversitelerde eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye dönüşünüzde herhangi bir seviye tespit sınavına tabi tutulmaksızın diploma denklik işlemleriniz yapılacaktır. Konuyla ilgili resmi yazımızı görmek ve konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

YÖK’ün onay verdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan üniversiteleri:

-Budapest University of Technology and Economics

-University of Pécs (Son Kayıt Tarihi 20 Temmuz 2017)

-University of Debrecen (Son Kayıt Tarihi 20 Temmuz 2017)

-Eötvös Loránd University

-Semmelweis University

-University of Szeged

 

Tıp ve diş hekimliği gibi bölümler dahil birçok bölüme Macaristan’da üniversite eğitimi alabilmeniz için YGS-LYS sınavsız başvurabilme hakkınız bulunmaktadır.

Yatay geçiş planı olan üniversite öğrencileri ile ön lisans okuyan öğrencilerde lisans tamamlamak için Macaristan’da üniversite eğitimi almak için başvurularını gerçekleştirebilirler.

Yabancı öğrenciler için eğitim dili İngilizcedir. İngilizce dil seviyenizi belgeleyen ielts, toefl gibi sınav sonuç belgeleriniz ile ya da İngilizce dil eğitimi veren bir okuldan mezun olmuşsanız yapılacak mülakatla, olumlu izlenim bırakabilirseniz, hazırlık okumadan Macaristan’daki üniversitelerde eğitim için doğrudan 1. sınıfta başlamanız mümkün olmaktadır. Yabancı dil bilmeyenler ise İngilizce hazırlık sınıflarında eğitim görmektedirler.

Macaristan’da üniversite eğitimi sadece bir fırsat değil, aynı zamanda yabancı bir ülkede kazanabileceğiniz unutulmaz bir yaşam deneyimi de olacaktır. Üniversitede yeni kültürlerle ve farklı insanlarla tanışma olanağı elde edecek, aktif bir sosyal üniversite yaşamı içinde kendinizi bulacaksınız.

Macaristan’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

-Avrupa’nın seçkin üniversitelerinde eğitim alma imkanı

-İngilizce eğitim ve İngilizce hazırlık programları

-Yüksek standartlarda eğitim kalitesi

-Avrupa eğitim sistemi ile eşdeğer eğitim

-YÖK tarafından denkliği tanınan üniversitelerde eğitim

-Eğitim maliyetlerinin düşük olması

-Ekonomik yaşam maliyeti

-Güvenilir bir ortamda öğrenci hayatı

-Farklı kültürlerle tanışma olanağı

-Serbest dolaşım sayesinde Avrupa’nın bir çok şehrini görme imkanı

-3 yıl olan lisans bölümleri sayesinde iş hayatına daha çabuk atılma

-Üniversite eğitimi sonrası Türkiye’de, dilerseniz Macaristan veya Avrupa’nın farklı şehirlerinde çalışma imkanı.

Budapeşte Film Akademisi (BFA).jpg

Budapeşte Film

Akademisi (BFA)

Corvinus Üniversitesi.jpg

Corvinus

Üniversitesi

Dunaujvaros Üniversitesi.jpg

Dunaujvaros

Üniversitesi

Obuda Üniversitesi Buıdapeşte.jpg

Obuda Üniversitesi

Buıdapeşte

Szeged Üniversitesi.jpg

Szeged

Üniversitesi

Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Biliml

Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (MET)

Debrecen Üniversitesi.jpg

Debrecen

Üniversitesi

Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE).jpg

Eötvös Lorand

Üniversitesi (ELTE)

Peç ( Pecs ) Üniversitesi.jpg

Peç ( Pecs )

Üniversitesi

Wekerle Business School (WBS).jpg

Wekerle Business

School (WBS)

Budapeşte Teknoloji Ve Ekonomi Üniversit

Budapeşte Teknoloji Ve Ekonomi Üniversitesi

Duna College.jpg

Duna

College

IBS İnternational Business School.jpg

IBS İnternational

Business School

Semmelweis Üniversitesi.jpg

Semmelweis

Üniversitesi

bottom of page