5Q0sCPuhxd8YEPih-Z0D
top of page
Budapeşte Teknoloji Ve Ekonomi Üniversit

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

-Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi 1782 yılında kurulmuştur; 8 fakülte, 1100 öğretim üyesi ve 24.000 öğrencisi ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

-Teknoloji alanında dünyanın en köklü kurumları tarafından kabul edilen ve Avrupa’da Yüksek Mühendisler yetiştiren ilk üniversitelerden biridir.

-Üniversite sanayi sektöründeki birçok kurum ile işbirliği içindedir ve her yıl 2 defa iş fuarları organize etmektedir.

-Mühendislik/Mimarlık alanında Macaristan’ın en iyi teknik üniversitesidir.

-En az 50 uyruktan oluşan çok uluslu bir öğrenci portföyüne sahiptir.

-2000 yıllarından bu yana birçok sportif faaliyete katılmaktadır ayrıca dünya çapındaki birçok üniversitelerarası müsabaka üniversite bünyesinde yapılmaktadır. Futbol ve atletizm alanlarında ön plana çıkmıştır.

-Budapeşte yaşam maliyetleri bakımından ekonomik sayılacak şehirlerden biridir. Ortalama olarak aylık konaklama maliyeti; seçeceğiniz konaklama türüne bağlı olarak 200 ile 350 Euro arasında değişmektedir. Aylık gıda ve ulaşım maliyeti olarak da ortalama 300 Euro yeterli olmaktadır.

-Yüksek Öğretim Genel Kurulunun (YÖK) 12/05/2016 tarihli toplantısında yükseköğretime başlanılan yıl ARWU, CWTS, QS, THE, URAP sıralandırma sisteminde yer alan ilk 1000 yüksek öğretim kurumundan alınan diplomaların seviye ve yeterlilik belirleme sistemine tabi tutulmadan denklik işlemlerinin yapılmasına karar verilmiştir. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi dünya sıralama listelerinde yer almaktadır.

bottom of page