5Q0sCPuhxd8YEPih-Z0D
top of page

Kanada’da Üniversite OkumakKanada’da Üniversite Okumak

Kanada üniversiteleri dünyada saygın bir yere sahip olmakla beraber pek çok üniversitesi de dünya sıralamasında ilk yüzde yer almaktadır. Kanada’nın güvenli ve konuksever bir ortamda eğitim fırsatı sunuyor olması, onun üniversite eğitiminde en çok tercih edilen ülke olmasını da sağlamıştır.


Hem Okuyup Hem Çalışma Şansı

Kanada’da öğrenciler lisans eğitimi alırken ilk günden itibaren kampüs içinde ve dışında haftada 20 saate kadar, tatillerde ise full-time çalışma fırsatına sahip oluyor. Lisans eğitimlerini bitiren öğrencilerin üç seneye kadar çalışma imkanı bulmalarının yanı sıra, göçmenliğe başvurma şansları da var.


Üniversite Seçme ve Yerleştirme Sınavı veya SAT Sınavı Yok!

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin Türkiye’deki gibi üniversite seçme ve yerleştirme sınavlarına girme zorunlulukları yoktur. Ayrıca Kanada’da, Amerika’daki gibi SAT sınavlarına girmek zorunda değilsiniz. Bir yandan üniversite sınavına çalışıp, bir yandan da derslerinde istediği başarıyı sağlayamayan öğrencilere, SAT sınavında daha iyi bir not alma ihtimalleri olduğundan bu sınava girmeleri tavsiye edilmelidir.


Kanada üniversitelerine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin 11 ve 12. sınıf ilk dönem notları dikkate alınır. Bununla birlikte 10. sınıfın notları da, öğrencinin artan mı yoksa azalan mı bir not grafiği çizdiğini anlamak için incelenir. Bu nedenle Kanada’da üniversite eğitimi almak Amerika’ya göre daha avantajlıdır.


Öğrenci üniversitede hangi bölümde okumak istiyorsa o bölüm için istenen derslerin not ortalaması daha büyük bir önem kazanıyor. Örneğin; mühendislik eğitimi almak isteyen bir öğrencinin genel not ortalamasının yanı sıra matematik, fizik ve kimya gibi derslerinin ortalaması çok daha önemli oluyor. Bu durumda öğrencilere verilecek en büyük tavsiye, mümkün olduğunca notlarına önem vermeleri ve notlarının artan bir grafik yansıtmasını sağlamalarıdır.


Başvurular Ne zaman ve Nasıl?

Kanada üniversitelerine başvurular ve son başvuru tarihi üniversiteler arasında değişiklik gösterir. Bu sebeple ANGE Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile irtibat kurup ÜCRETSİZ olarak başvuru süreci ile ilgili en güncel bilgileri alabilirsiniz.


Program kayıtlarıyla ilgili her türlü bilginin sağlanmasından, başvurularınızın yapılmasına, kalacak yerinizin ayarlanmasından, uçak biletinizin temini ve Kanada’da havaalanında karşılama ve gideceğiniz adrese bırakma organizasyonunu ayarlamaya kadar tüm işlemleriniz ANGE Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından ÜCRETSİZ yapılmaktadır.


Üniversite başvurusu için gereken genel evraklar her okula göre değişmektedir ancak genel olarak aşağıdaki gibidir:


Üniversite Başvuru Formu: Büyük kısmı online olarak yapılmaktadır.

Başvuru Ücreti: 35-150 Kanada doları arasında değişmektedir.

Lise Not Dökümü (Transcript): Genelde kapalı ve mühürlü zarfta istenmektedir.

Lise diploması: Mezun olduktan sonra tercüme edilip gönderilmesi gerekmektedir.

CV: Akılda kalıcı, akıcı ve düzgün yazılmalıdır.

Niyet Mektubu: Kendinizi ve hedeflerinizi tanıtacağınız bir mektup olmalıdır.

Ek Bilgi Formu: Bölüm için istenilen ek bilgi formları dikkatle doldurulmalıdır.

İngilizce veya Fransızca Yeterlilik Sınavının Sonucu: IELTS’den 6, TOEFL’dan 80 minimum alınması gereken puanlar ve Fransızca için DELPH B2 sınav sonuç belgesi.

Referanslar: Bazı bölümler ve burs başvuruları için istenmektedir.

Portfolyo: Bölüme bağlı olarak değişir.

Burs Başvuru Formu: Bazı burslar için özellikle ayrı olarak doldurulması gerekmektedir.

Eğitim Aldığınız Okulu Tanıtan Mektup: Eklemeniz her zaman için önemlidir.

37 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page